Spis treści:
Badania dla kobiety po 40 roku życia USG piersi Cytologia USG ginekologiczne USG tarczycy USG jamy brzusznej USG płuc Inne ważne badania – profilaktyka, kobieta po 40 r. ż.Badania dla kobiety po 40 roku życia
Dla kobiet i mężczyzn profilaktyka służy utrzymaniu zdrowia. Każda kobieta po 40 roku życia powinna przeprowadzić kontrolę swojego stanu zdrowia. Warto wiedzieć jakie badania należy wykonać oraz jakie specyficzne zmiany zachodzą w organizmie kobiety w tym wieku. W czwartej dekadzie życia kobiety wkraczają w wiek przedmenopauzalny. Jest to kilkuletni okres poprzedzający wystąpienie ostatniej miesiączki i nastanie klimakterium. Rośnie ryzyko wystąpienia wielu chorób onkologicznych – raka piersi, raka szyjki macicy, raka płuca i raka jelita grubego.
Spowolnieniu ulega tempo metabolizmu, w związku z czym trudniej jest utrzymać prawidłową masę ciała. Kobiety są bardziej narażone na rozwój chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca i nadciśnienie tętnicze. Częściej występują choroby serca - zawał mięśnia sercowego nie należy w tym wieku do rzadkości, zwłaszcza jeśli kobieta nie dbała do tej pory o swoje zdrowie.
Zachęcamy wszystkie Panie do skorzystania z oferty badań profilaktycznych dostępnych w naszej pracowni USG.
USG piersi
Badania profilaktyczne – na liście badań z pewnością powinno znaleźć się USG piersi. USG piersi cechuje bardzo wysoka czułość w rozpoznawaniu raka piersi. Kobiety po 40 roku życia powinny regularnie raz w roku poddawać się badaniu USG. Niestety kobiety często zgłaszają się do gabinetu lekarskiego zbyt późno, kiedy nowotwór dał już przerzuty. Badania profilaktyczne USG pozwalają wykryć raka piersi w bardzo wczesnym stadium, co umożliwia podjęcie skutecznego leczenia.
Kobiety często pytają, od jakiego wieku wskazana jest mammografia piersi. Badanie mammograficzne zalecane jest kobietom powyżej 50 roku życia. U młodszych kobiet, w tym u kobiet w wieku przedmenopauzalnym, piersi posiadają strukturę gęstej tkanki gruczołowej. W tym przypadku dużo łatwiej jest wykryć zmianę nowotworową w badaniu USG piersi. Po menopauzie, gdy ilość tkanki gruczołowej w piersi maleje, a tkanki tłuszczowej rośnie, wykonuje się częściej badanie mammograficzne. Ostateczną decyzję co do metody diagnostycznej podejmuje lekarz radiolog lub ginekolog.
Cytologia
Każda kobieta po 40 roku życia powinna wykonywać raz w roku cytologię. Nie wolno pomijać badania cytologicznego, zwłaszcza jeśli kobieta znajduje się w grupie ryzyka raka szyjki macicy – jest nosicielką wirusa brodawczaka ludzkiego HPV lub wirusa HIV. Cytologia to bardzo ważne badanie profilaktyczne dla kobiet, których matki czy babcie chorowały na raka szyjki macicy. Jeśli cytologię wykonuje się regularnie co roku, daje to największe szanse na wykrycie nieprawidłowości nabłonka szyjki macicy we wczesnym etapie, jeszcze w fazie przedinwazyjnej.
USG ginekologiczne
USG dopochwowe stanowi ważne badanie przesiewowe. Nawet jeśli kobieta już nie planuje kolejnej ciąży, powinna raz w roku wykonywać badanie USG. Jest to forma profilaktyki wielu problemów i schorzeń w obrębie narządu rodnego. USG ginekologiczne umożliwia rozpoznanie raka jajnika we wczesnym stadium, dlatego nie wolno ignorować zaleceń do corocznego wykonywania tego badania.
USG tarczycy
USG tarczycy, obok badań hormonalnych, stanowi jeden z elementów diagnostyki nadczynności jak i niedoczynności tarczycy. Okres przed menopauzą może cechować duża zmienność nastrojów, ataki uderzeń gorąca, zmęczenie oraz ogólnie gorsze samopoczucie. Mogą występować również inne objawy, które mogą maskować choroby tarczycy. USG tarczycy wykrywa także guzki, które mogą okazać się nowotworem złośliwym. USG tarczycy zaleca się wykonywać co roku.
USG jamy brzusznej
USG jamy brzusznej pozwala wykryć nieprawidłowości, które nie muszą dawać żadnych objawów, a mogą świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem. Podczas badania USG brzucha można stwierdzić powiększenie danego narządu, obecność torbieli, włókniaków lub innych guzów. Lekarz może zdiagnozować obecność płynu w jamie brzusznej, którego nie powinno być w prawidłowych warunkach. USG jamy brzusznej uwzględnia ponadto ocenę aorty – umożliwia to wczesne wykrycie tętniaka aorty, co nieraz ratuje pacjentce życie. USG brzucha warto wykonywać raz w roku.
USG płuc
Kobiety palące papierosy powinny mieć świadomość podwyższonego ryzyka zachorowania na przewlekłe choroby płuc oraz na raka płuc. Szybkim i łatwym sposobem oceny opłucnej oraz powierzchownie leżących partii płuc jest badanie ultrasonograficzne. Nie ma potrzeby posiadania skierowania na USG płuc. Lekarz może osobno zalecić wykonanie RTG klatki piersiowej. Badania te wykonuje się co 5 lat u kobiet niepalących, a u palaczek co roku.
Inne ważne badania – profilaktyka, kobieta po 40 r. ż.
- Badanie krwi (morfologia krwi obwodowej) i badanie ogólne moczu – raz w roku,
- Profil lipidowy – stężenie cholesterolu całkowitego, HDL, LDL, trójglicerydy – raz w roku,
- Stężenie glukozy we krwi – raz w roku,
- Test na obecność krwi utajonej w stolcu – raz w roku,
- Pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
- Pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie.