Spis treści:
Przyczyny uszkodzenia łąkotki stawu kolanowego Uszkodzenie łąkotki – objawy Uszkodzona łąkotka kolana – kwalifikacja do zabiegu Leczenie uszkodzonej łąkotki - artroskopia łąkotki Operacja łąkotki i powrót do sportuKasia z recepcji
W centrum medycznym ULTRAMEDICA w Krakowie lekarz ortopeda zbada Twoje kolano oraz zakwalifikuje Cię do odpowiedniego rodzaju operacji łąkotki. Zatrudniamy doświadczonych ortopedów operujących w krakowskich szpitalach.
Po operacji lekarze przeprowadzają wizyty kontrolne, by w pełni zadbać o Twój powrót do sprawności.
Umów się na wizytę u ortopedy w KrakowiePrzyczyny uszkodzenia łąkotki stawu kolanowego
W stawie kolanowym znajdują się dwie półksiężycowate struktury zbudowane z tkanki chrzęstno-włóknistej: łąkotka przyśrodkowa oraz łąkotka boczna. Zadaniem łąkotek kolana jest zwiększenie dopasowania powierzchni stawowych kości piszczelowej i udowej, amortyzacja obciążeń i ochrona chrząstki stawowej przed nadmiernymi przeciążeniami. Ponadto łąkotki kolana biorą udział w mechanicznej stabilizacji stawu.
Łąkotka przyśrodkowa jest zrośnięta z torebką stawową, przez co jest mniej ruchoma i tym samym bardziej narażona na uszkodzenia. Łąkotka boczna dużo rzadziej ulega urazom.
Do pęknięcia łąkotki może dojść wskutek działania sił kompresyjnych połączonych z rozdzieraniem lub skręcaniem struktury łąkotki. U osób do 40 roku życia łąkotki stawu kolanowego cechuje wysoka wytrzymałość, stąd urazy łąkotek w tej grupie wiekowej wynikają zwykle z oddziaływania bardzo dużych sił na staw kolanowy. Do pęknięcia łakotki dochodzi podczas uprawiania sportu lub wypadku komunikacyjnego.
U osób po 40 roku życia struktura łąkotek jest osłabiona przez zmiany zwyrodnieniowe. Do uszkodzenia łąkotki nie musi dojść podczas podejmowania aktywności fizycznej – czasami wystarczy wykonanie głębokiego przysiadu lub złe ustawienie nogi. Do przeciążenia łąkotek przyczyniają się zaburzenia stabilności kolana spowodowane przez osłabienie mięśnia czworogłowego uda i mięśni kulszowo-udowych lub nieprawidłowe proporcje między siłą tych grup mięśniowych. Niekorzystna może być także mechaniczna niestabilność kolana spowodowana przez niewydolność więzadła krzyżowego przedniego ACL.
Uszkodzenie łąkotki – objawy
- słyszalny trzask i ból w stawie kolanowym,
- ból może się nasilać w trakcie obciążania nogi,
- przeskakiwanie w kolanie,
- ograniczenie zakresu ruchomości kolana (często w kierunku wyprostu),
- zablokowanie kolana.
Uszkodzona łąkotka kolana – kwalifikacja do zabiegu
Operacja łąkotki kolana prywatnie
Kasia z recepcji
W naszym centrum przyjmują ortopedzi wykonujący operacje uszkodzonej łąkotki.
Zarezerwuj wizytę u ortopedy i skonsultuj problem z łąkotką.
Umów się na wizytę u ortopedy w KrakowieUszkodzona łąkotka wymaga dokładnej diagnostyki. Dzięki temu lekarz ortopeda może zadecydować o optymalnej metodzie leczenia. W trakcie wizyty ortopedycznej ortopeda przeprowadza badanie manualne stawu kolanowego i wykonuje tzw. testy łąkotkowe. W badaniu USG można rozpoznać niektóre typy uszkodzenia łąkotek. W ramach złotego standardu diagnostyki wykonuje się rezonans magnetyczny kolana, który pozwala na analizę głębiej położonych pęknięć łąkotki.
Leczenie uszkodzonej łąkotki - artroskopia łąkotki
Większość metod naprawczych lub rekonstrukcyjnych łąkotek można przeprowadzić w ramach artroskopii kolana. Artroskopia to małoinwazyjny sposób przeprowadzenia zabiegu, podczas którego narzędzia chirurgiczne wprowadzane są do wnętrza stawu przez niewielkie otwory w skórze. Nie ma konieczności przeprowadzania artrotomii i całkowitego otwierania stawu, dlatego ten zabieg jest uznawany za bezpieczny dla pacjenta Rekonwalescencja po artroskopii kolana przebiega znacznie szybciej. Ponadto dolegliwości bólowe po zabiegu są znacznie mniejsze w porównaniu do zabiegów wykonywanych „na otwarto”.
Artroskopowe szycie łąkotki
Jeśli doszło do pęknięcia w obrębie dobrze ukrwionej części łąkotki, istnieje szansa na jej skuteczne i stabilne zszycie. Dzięki temu możliwe jest zachowanie własnej łąkotki i naturalnej biomechaniki stawu kolanowego.
Inne metody leczenia uszkodzonej łąkotki kolana
Meniscektomia – usunięcie łąkotki
Gdy uszkodzona łąkotka jest nienaprawialna, konieczne jest usunięcie fragmentu łąkotki. W miejsce utraconej części łąkotki można wszczepić sztuczny implant, który z biegiem czasu przerasta tkanką łączną i zastępuje funkcje naturalnej łąkotki.
W przypadku, gdy konieczna jest operacja usunięcia całej uszkodzonej łąkotki, wskazane jest wszczepienie allograftu łąkotki pozyskanej od zmarłego dawcy (z banku tkanek).
Pozostawienie stawu kolanowego bez łąkotki zaburza biomechanikę, zwiększa zużycie chrząstki stawowej i znacznie przyspiesza rozwój zmian zwyrodnieniowych. Wszczepienie implantu łąkotki jest wskazane zwłaszcza u osób, które pragną utrzymać poziom aktywności fizycznej.
Inne zabiegi towarzyszące operacji łąkotki
Często dochodzi do jednoczesnego uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej oraz więzadła krzyżowego przedniego. Dzieje się to wskutek zaistnienia wspólnego mechanizmu uszkodzenia – rotacji obciążonej nogi. Łącznie z zabiegiem operacji łąkotki może być przeprowadzana rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL.
Operacja łąkotki i powrót do sportu
Po operacji przez kilka tygodni stosuje się ortezę ograniczającą zakres ruchu. Aby zmniejszyć ból po operacji należy przyjmować leki zalecone przez lekarza. Złagodzenie dolegliwości bólowych może także być uzyskane dzięki zimnym okładom z lodu oraz wysokiemu ułożeniu kończyny.
Wizyty u ortopedy po operacji łąkotki
W trakcie wizyty kontrolnej lekarz ortopeda poinformuje Cię, jak dbać o staw kolanowy po operacji uszkodzonej łąkotki. Różne metody leczenia łąkotek wymuszają nieco odmienne plany usprawniania. Bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń dotyczących możliwości obciążania nogi czy zwiększania zakresu ruchu. Musi być ono bezpieczne dla operowanego kolana.
Do lekarza ortopedy należy zgłosić się niezwłocznie w sytuacjach takich jak:
- silny ból kolana po szyciu łąkotki, który nie ulega złagodzeniu pomimo stosowania zaleceń,
- gromadzenie się nadmiernej ilości płynu w kolanie, silny obrzęk kolana,
- gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza.
Kiedy powrót do sportu?
- po operacji szycia łąkotki: 7-12 miesięcy,
- po operacji wszczepienia implantu łąkotki 7-18 miesięcy.
Leczenie zwyrodnieniowych uszkodzeń łąkotek
W przypadku uszkodzeń łąkotki na podłożu zwyrodnieniowym postępowanie obejmuje leczenie zachowawcze.