Spis treści:
Na czym polega artroskopia? Jakie są wskazania do wykonania zabiegu? Zalety zabiegu dla pacjenta Artroskopia stawu kolanowego prywatnie Jak wygląda artroskopia stawu kolanowego – przebieg zabiegu Rekonwalescencja po zabiegu artroskopii Wizyty kontrolne u ortopedy po artroskopiiKasia z recepcji
W gabinetach ULTRAMEDICA w Krakowie lekarz ortopeda zbada Twój staw kolanowy oraz zakwalifikuje Cię do zabiegu artroskopii kolana. W naszym centrum pracują doświadczeni ortopedzi operujący w krakowskich szpitalach.
Po operacji lekarze przeprowadzają wizyty kontrolne, by w pełni zadbać o Twój powrót do pełnej sprawności.
Zarezerwuj wizytę u ortopedy w KrakowieNa czym polega artroskopia?
Artroskopia stawu kolanowego to zabieg małoinwazyjny, który pozwala na przeprowadzenie wielu procedur naprawczych i rekonstrukcyjnych kolana bez konieczności otwierania stawu. Nie jest to konkretny rodzaj zabiegu, ale metoda określająca sposób przeprowadzenia operacji.
Najpierw wykonuje się małe nacięcia w skórze, przez które wprowadza się do środka stawu specjalną kamerę (artroskop) oraz miniaturowe narzędzia.
Ortopeda może dokładnie obejrzeć wszystkie struktury na ekranie monitora.
Po śródoperacyjnej ocenie wnętrza kolana ortopeda przystępuje do realizacji konkretnej procedury zależnie od wskazań.
Jakie są wskazania do wykonania zabiegu?
Wskazania do artroskopii obejmują schorzenia i kontuzje powodujące dolegliwości bólowe i/lub niestabilność kolana, które można leczyć metodą małoinwazyjną:
- uszkodzenia więzadeł: zerwanie więzadła krzyżowego przedniego ACL, zerwanie więzadła krzyżowego tylnego PCL,
- pęknięcia łąkotek,
- uszkodzenia chrząstki stawowej,
- przerośnięta i zmieniona zapalnie błona maziowa w przebiegu chorób zapalnych takich jak np. reumatoidalne zapalenie stawów,
- nadmiar tkanek powodujący mechaniczny konflikt wywołany przez zmiany zwyrodnieniowe,
- obecność ciał wewnątrzstawowych.
Zalety zabiegu dla pacjenta
- mniejsza inwazyjność przekładająca się na niższy poziom dolegliwości po zabiegu,
- wczesna pionizacja i szybkie rozpoczęcie rehabilitacji,
- niewielkie blizny po operacji (3-4 nacięcia po wprowadzeniu narzędzi chirurgicznych).
Artroskopia stawu kolanowego prywatnie
Gdzie najlepiej wykonać zabieg artroskopii?
Artroskopia kolana odbywa się w jednym ze szpitali, w których operują przyjmujący w ULTRAMEDICA lekarze ortopedzi (Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Szpital św. Rafała w Krakowie lub Szpital powiatowy w Proszowicach).
Kasia z recepcji
W naszym centrum przyjmują ortopedzi wykonujący artroskopię kolana. Zarezerwuj wizytę u ortopedy i skonsultuj swój problem z kolanem.
Zarezerwuj wizytę u ortopedy w Krakowie
Ile kosztuje zabieg artroskopii?
Cena zabiegu wykonywanego prywatnie zależy od wielu czynników - dowiedz się więcej z artykułu Artroskopia kolana - cena .
Jak wygląda artroskopia stawu kolanowego – przebieg zabiegu
Artroskopowa operacja kolana w większości przypadków wykonywana jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym. Podczas zabiegu pacjent pozostaje przytomny, ale nie czuje obszaru ciała od pasa w dół. Czasami zabieg artroskopii przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Wybór znieczulenia dokonywany jest przez lekarza anestezjologa.
W trakcie zabiegu pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Operowana kończyna ułożona jest na specjalnym wałku umożliwiającym wykonanie biernego ruchu zgięcia i wyprostu w stawie kolanowym. Dzięki temu podczas operacji ortopeda ustawia kolano w pożądanej pozycji zależnie od operowanej struktury w obrębie stawu kolanowego. Na udo zakładana jest opaska Esmarcha, która zmniejsza przepływ krwi przez operowana kończynę, zapobiegając wystąpieniu krwawienia, które mogłoby ograniczyć widoczność wnętrza stawu ortopedzie przeprowadzającemu zabieg. Wnętrze stawu kolanowego wypełnia się roztworem soli fizjologicznej. Następnie przez niewielkie nacięcia w skórze wprowadzany jest artroskop i potrzebne narzędzia chirurgiczne.
Czas trwania zabiegu zależy od rozległości wykonywanych procedur, ale najczęściej wynosi on od 1,5 do 2 godzin. Złożone zabiegi rekonstrukcyjne mogą trwać nieco dłużej.
W ramach artroskopii kolana przeprowadza się najczęściej:
- naprawa łąkotki kolana,
- wszczepienie implantu łąkotki kolana (syntetyczny implant łąkotki lub przeszczep od zmarłego dawcy),
- naprawa lub rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL,
- naprawa lub rekonstrukcja (analogicznie) więzadła krzyżowego tylnego PCL,
- zabiegi naprawcze lub rekonstrukcyjne urazów chrząstki stawowej stawu kolanowego,
- usunięcie patologicznie przerośniętej błony maziowej,
- usunięcie wolnych ciał wewnątrzstawowych blokujących ruchomość kolana.
Rekonwalescencja po zabiegu artroskopii
Po zabiegu artroskopii pacjent zostaje na obserwacji w szpitalu przez 1 dzień. Na nogę może być założona specjalna orteza ograniczająca zakres ruchomości stawu i zabezpieczająca operowane struktury w obrębie kolana.
Kiedy można chodzić po zabiegu artroskopii stawu kolanowego?
Chodzenie możliwe jest przy pomocy kul. Pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza w zakresie odciążania nogi. Zwłaszcza po zabiegach szycia łąkotek stawanie na operowanej nodze jest zabronione we wczesnym etapie po operacji.
Jak długo boli kolano po artroskopii?
Złagodzenie dolegliwości bólowych można uzyskać poprzez stosowanie zimnych okładów, układanie nogi na podwyższeniu oraz bandażowanie kolana przeciwdziałające nadmiernemu obrzękowi. Ból pooperacyjny powinien stopniowo zmniejszać się w przeciągu 2-3 tygodni od operacji. Zmniejszenie dolegliwości to także cel rehabilitacji, w której powinien uczestniczyć każdy pacjent po artroskopii kolana.
Rehabilitacja po zabiegu artroskopowym
Rekonwalescencja po artroskopii wiąże się z regularnym udziałem w fizjoterapii. Pacjent powinien wykonywać proste ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutów jeszcze w szpitalu. Następnie zaleca się wykonywanie ćwiczeń zgodnie z protokołami rehabilitacji dotyczącymi konkretnej procedury, np. po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego.
Rehabilitacja po artroskopii ma przede wszystkim na celu zmniejszenie obrzęku i bólu pooperacyjnego, przywrócenie ruchomości i poprawę aktywnej stabilizacji stawu, wzmocnienie mięśni oraz powrót do płynnego chodzenia i uprawiania sportu. Wszystkie ćwiczenia powinny być bezpieczne dla operowanych struktur stawu kolanowego.
Powrót do sportu po artroskopii zależnie od wykonywanej procedury:
- szycie łąkotki kolana – 8-12 miesięcy,
- przeszczep łąkotki kolana – 12-18 miesięcy,
- rekonstrukcja więzadła krzyżowego – 10-12 miesięcy,
- zabiegi naprawcze chrząstki stawowej – 10-18 miesięcy,
- usunięcie patologicznych tkanek, przerośniętej błony maziowej - 3 miesiące.
Indywidualny czas powrotu do sportu może się różnić zależnie od rozległości operacji, obecności powikłań, postępów rehabilitacji, a także oczekiwanego poziomu wytrenowania w danej dyscyplinie sportowej.
Wizyty kontrolne u ortopedy po artroskopii
Wizyty kontrolne odbywają się u ortopedy przeprowadzającego artroskopię kolana. Na wizycie możesz wyjaśnić wszelkie wątpliwości związane z powrotem do pracy czy postępem rehabilitacji. Otrzymasz także ewentualne przedłużenie zwolnienia lekarskiego.
Pilną konsultację u ortopedy warto umówić w razie wystąpienia objawów takich jak: gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, masywny obrzęk i wyraźne nasilenie dolegliwości bólowych kolana. Mogą być to objawy infekcji stawu kolanowego wymagające pilnej interwencji lekarskiej.