Spis treści:
Artroskopia biodra - na czym polega zabieg? Cele przeprowadzenia artroskopii biodra Wskazania do zabiegu artroskopii w obrębie stawu i mięśni biodra Jakie znieczulenie stosuje się w zabiegach artroskopowych stawu biodrowego? Jak długo trwa operacja? Jak długo trzeba zostać w szpitalu? Ile kosztuje artroskopia stawu biodrowego? Ile zwolnienia jest potrzebne po artroskopii biodra? Jak wygląda rehabilitacja? Możliwe powikłania Wizyty kontrolneArtroskopia biodra - na czym polega zabieg?
Artroskopia stawu biodrowego jest zabiegiem polegającym na wykonaniu kilku punktowych nacięć (portali artroskopowych) o wielkości do 8-10 mm. Przez jeden portal wprowadzany jest artroskop czyli specjalna kamera, która umożliwia obserwowanie w czasie rzeczywistym wnętrza stawu na ekranie monitora. Przez pozostałe portale wprowadzane są narzędzia chirurgiczne potrzebne do przeprowadzenia zależnych od wskazań procedur operacyjnych na stawie biodrowym.
Cele przeprowadzenia artroskopii biodra
Celem artroskopii stawu biodrowego jest zaopatrzenie patologicznych zmian, które mogłyby prowadzić do przedwczesnego rozwoju zmian zwyrodnieniowych. Mogą być to:
- wady budowy anatomicznej stawu wpływające negatywnie na wzajemne dopasowanie powierzchni stawowych, np. konflikt udowo-panewkowy,
- ostre urazy zaburzające prawidłową mechanikę stawu biodrowego, np. uszkodzenia obrąbka stawowego,
- powikłania schorzeń przewlekłych (zapalenia stawu, chorób przebiegających z nieprawidłowym odkładaniem się substancji w stawie).
Artroskopię biodra wykonuje się głównie u pacjentów młodych, u których nie doszło jeszcze do rozwoju zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych. Spodziewanym efektem zabiegu jest zmniejszenie dolegliwości bólowych i przywrócenie prawidłowej biomechaniki stawu. Dzięki poprawie pracy stawu podczas jego obciążania progres choroby zwyrodnieniowej następuje znacznie wolniej. Pozwala to uchronić staw przed zniszczeniem i koniecznością przeprowadzenia o wiele bardziej inwazyjnej operacji endoprotezoplastyki czyli wymiany naturalnego stawu na sztuczny implant.
Ponadto artroskopię wykonuje się celem naprawy uszkodzeń ścięgien mięśni przebiegających w okolicy biodra.
Kwalifikacja do zabiegu artroskopii stawu biodrowego
Najczęstszymi objawami wskazującymi na problemy ze biodrem są:
- ból w okolicy pachwiny (najczęściej świadczy to o zmianach w stawie lub patologiach mięśni zginaczy biodra),
- ból z boku biodra (najczęściej są to patologie mięśni odwodzących biodro, stabilizujących miednicę podczas chodu),
- przeskakiwanie, trzeszczenie w biodrze,
- ograniczenie zakresu ruchomości,
- dolegliwości w okolicy biodra nasilające się w trakcie lub po zakończeniu aktywności sportowej.
W każdym przypadku staw biodrowy musi zostać dokładnie zbadany przez lekarza ortopedę. Podczas wizyty ortopeda bada zakres ruchomości w biodrach oraz przeprowadza specjalne testy ortopedyczne. Na miejscu w gabinecie istnieje możliwość wykonania badania USG, które pozwala na diagnostykę ścięgien mięśni oraz ogólnej kondycji stawu. Aby ocenić struktury wewnętrzne (obrąbek stawowy, chrząstkę stawową) konieczne jest przeprowadzenie badania rezonansu magnetycznego biodra. Na podstawie wyników wszystkich wymaganych badań ortopeda podejmuje decyzję czy artroskopia biodra będzie odpowiednim zabiegiem realizującym cele terapeutyczne.
Kasia z recepcji
Odczuwasz ból w biodrze i podejrzewasz, że może być to skutkiem urazu lub przeciążenia w ostatnim okresie czasu? Umów wizytę u ortopedy, aby dowiedzieć się, jakie metody leczenia będą nabardziej odpowiednie dla Twojego biodra.
Umów wizytę u ortopedy w Krakowie
Wskazania do zabiegu artroskopii w obrębie stawu i mięśni biodra
Konflikt udowo-panewkowy (FAI, femoro-acetabular impingement)
Konflikt ten charakteryzuje się brakiem wzajemnego dopasowania powierzchni stawowych głowy kości udowej oraz panewki stawu biodrowego. Przyczyną zaburzeń jest deformacja kostna, która może być zlokalizowana na granicy pomiędzy głową a szyjką kości udowej (FAI typu „cam”) lub na krawędzi panewki kostnej (FAI typu „pincer”). Spotyka się także postać mieszaną FAI obejmującą oba rodzaje zniekształceń.
Wskutek zaburzeń biomechaniki podczas poruszania biodrem dochodzi do miejscowego przeciążenia obrąbka stawu biodrowego, co może zwiększać ryzyko jego rozdarcia. Chrząstka stawu biodrowego jest obciążana w sposób nierównomierny – w strefach zwiększonego nacisku zmiany zwyrodnieniowe zachodzą szybciej. Aby zapobiec powikłaniom wynikającym z konfliktu udowo-panewkowego wykonuje się plastykę głowy kości udowej lub odpowiednio poprawia się kształt brzegu panewki. Procedury te przeprowadza metodą artroskopową.
Uszkodzenia obrąbka stawowego biodra
Obrąbek stawowy to włóknista struktura, której rolą jest stabilizacja głowy kości udowej w panewce miednicy, a także amortyzacja i równomierna dystrybucja obciążeń w stawie biodrowym,. Gdy dojdzie do pęknięcia lub rozerwania obrąbka, może to prowadzić do miejscowego ucisku i szybszego zużywania się chrząstki stawowej. W ramach artroskopii stawu biodrowego dokonuje się usunięcia martwych fragmentów obrąbka, w obrębie stref z szansą wygojenia przyszywa i stabilizuje obrąbek za pomocą specjalnych kotwic. Istotne jest także zaopatrzenie innych zaburzeń kostnych, które przyczyniły się do uszkodzenia obrąbka, najczęściej konfliktu udowo-panewkowego.
Miejscowe ubytki chrząstki stawowej pochodzenia urazowego
Artroskopia biodra pozwala na zaopatrzenie miejscowych pourazowych uszkodzeń chrząstki stawowej. Warunkiem kwalifikacji do artroskopii biodra jest m.in. dobra jakość otaczającej chrząstki wokół ubytku. Do możliwych procedur naprawczych należą mikrozłamania oraz chondroplastyka.
Zmiany pozapalne w obrębie stawu biodra
Przerośnięta błona maziowa to powikłanie zapalenia stawu mogące prowadzić do bolesnego ograniczenia ruchomości w biodrze. Po odpowiedniej kwalifikacji do zabiegu istnieje możliwość przeprowadzenia synowektomii czyli wycięcia patologicznie przerośniętych części błony maziowej.
Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego (wczesne stadium)
Artroskopia pozwala m.in. na usunięcie patologicznych wyrośli kostnych (osteofitów), które mogą podrażniać otaczające tkanki miękkie. Warto zaznaczyć, że artroskopowe oczyszczenie stawu ma sens jedynie w początkowych stadiach artrozy. W zaawansowanych zmianach zwyrodnieniowych biodra przeprowadzenie artroskopii mija się z celem, ponieważ nie doprowadzi to do niwelacji dolegliwości bólowych. W przypadku zaawansowanej artrozy biodra rozważa się już przeprowadzenie zabiegu wszczepienia endoprotezy biodra.
Jałowa martwica głowy kości udowej (wczesne stadium)
Zabieg artroskopowy umożliwia zaopatrzenie niewielkiego martwiczego obszaru głowy kości udowej. Większe deformacje wymagają przeprowadzenia operacji metodą „na otwarto”.
Patologie ścięgien mięśni okolicy biodra
Biodro trzaskające to patologia wynikająca m.in. z przeskakiwania ścięgna mięśnia biodrowo-lędźwiowego nad wyniosłością biodrowo-grzebieniową lub głową kości udowej. Dolegliwości zlokalizowane są w okolicy pachwiny i pojawiają się w trakcie zginania lub prostowania biodra. W niektórych przypadkach lekarz ortopeda może zadecydować o przeprowadzeniu artroskopowego uwolnienia i/lub wydłużenia tego ścięgna.
Częstymi patologiami zaopatrywanymi artroskopowo są zwapnienia lub urazy ścięgien mięśni pośladkowych otaczających staw biodrowy. Problemy te objawiają się bólem i/lub trudnością w utrzymaniu prawidłowej pozycji miednicy podczas stania na jednej nodze. Ból może także towarzyszyć ruchom rotacyjnym biodra. W trakcie zabiegu artroskopii ortopeda usuwa zwapnienia lub wybiera odpowiednią technikę naprawczą uszkodzonego ścięgna.
Jakie znieczulenie stosuje się w zabiegach artroskopowych stawu biodrowego?
Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Decyzję co do wyboru optymalnego rodzaju znieczulenia podejmuje lekarz anestezjolog.
Jak długo trwa operacja?
Czas trwania artroskopii biodra jest uzależniony od charakteru i rozległości przeprowadzanych procedur. U większości pacjentów artroskopia biodra mieści się w zakresie 1-2,5 godzin.
Jak długo trzeba zostać w szpitalu?
Większość pacjentów otrzymuje wypis ze szpitala po dwóch dniach od operacji. Warunkiem powrotu do domu jest brak powikłań oraz nabyta umiejętność poruszania się o kulach na krótkie dystanse (np. do toalety). Możliwość obciążania kończyny zależy od rodzaju przeprowadzanych procedur – w tym zakresie zawsze należy stosować się do zaleceń ortopedy przeprowadzającego zabieg.
Ile kosztuje artroskopia stawu biodrowego?
Cena artroskopii biodra wykonywanej prywatnie mieści się w granicach 12 – 18 tysięcy zł. Na koszt zabiegu wpływa głównie rozległość planowych procedur.
Ile zwolnienia jest potrzebne po artroskopii biodra?
Pierwsze zwolnienie lekarskie obejmuje okres co najmniej do pierwszej wizyty kontrolnej. Kontrola oraz zdjęcie szwów ma miejsce do 10-14 dni po operacji. W tym okresie wskazany jest odpoczynek oraz wykonywanie prostych ćwiczeń zleconych przez fizjoterapeutę. W przypadku pracy zdalnej przed komputerem powrót do aktywności zawodowej może nastąpić w 3-4 tygodniu. Gdy praca wymaga dojazdu i mocniej obciąża kończyny dolne, zwolnienie lekarskie przedłużane jest aż do okresu uzyskania zdolności do wykonywania konkretnego rodzaju pracy.
Jak wygląda rehabilitacja?
Powrót do pełnej sprawności uwarunkowany jest uzyskaniem płynnego chodu oraz wyćwiczeniem określonych grup mięśni stabilizujących staw biodrowy. W tym celu konieczny jest udział w sesjach fizjoterapii minimum 2 razy w tygodniu. W dniach pomiędzy wizytami u fizjoterapeuty należy wykonywać zalecone ćwiczenia domowe. Długość rehabilitacji zależy od rodzaju procedur wykonywanych w obrębie stawu biodrowego. Z reguły czas usprawniania mieści się w zakresie 3-6 miesięcy.
Możliwe powikłania
Powikłania po zabiegu artroskopii zdarzają się bardzo rzadko, niemniej jednak warto mieć świadomość możliwości ich zaistnienia. Jeśli w pierwszych dniach po operacji odczuwasz bardzo silny ból biodra nie reagujący na leki przeciwbólowe, a ponadto gorączkujesz, może to świadczyć o infekcji stawu. W tym wypadku jak najszybciej zgłoś się na pilną wizytę do lekarza ortopedy.
Wizyty kontrolne
Kasia z recepcji
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu operowanego biodra, umów się na konsultację ortopedyczną.
Umów wizytę u ortopedy w Krakowie