Spis treści:
Na czym polega artroskopia barku? Artroskopia barku prywatnie Artroskopia barku – wskazania Kwalifikacja do zabiegu Artroskopia barku – jak wygląda przebieg zabiegu? Rekonwalescencja po zabiegu Wizyty kontrolne u ortopedyKasia z recepcji
W ULTRAMEDICA w Krakowie lekarz ortopeda zbada Twój bark oraz zakwalifikuje Cię do zabiegu artroskopii barku. W naszym centrum pracują doświadczeni ortopedzi operujący m.in. w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
Po operacji lekarze przeprowadzają wizyty kontrolne, by w pełni zadbać o Twój powrót do sprawności.
Umów wizytę u ortopedy w KrakowieNa czym polega artroskopia barku?
Artroskopia to małoinwazyjna metoda przeprowadzania zabiegów w obrębie struktur stawu barkowego (stawu ramiennego, stawu barkowo-obojczykowego, mięśni barku). Artroskopia określa jedynie sposób przeprowadzenia zabiegu, podczas którego można wykonać różne procedury zależnie od wskazań. Podczas zabiegu lekarz jest w stanie dokonać diagnostyki oraz naprawy struktur, które uległy uszkodzeniu. Zwykle wykonywane czynności obejmują wygładzenie zdeformowanych elementów chrząstki stawowej, usunięcie patologicznie przerośniętej błony maziowej.
Małoinwazyjna artroskopia a klasyczne operacje barku na otwarto
Podczas artroskopii stawu barkowego wykonuje się niewielkie nacięcia w skórze, które służą jako otwory dla wprowadzenia kamery i narządzi chirurgicznych. W trakcie zabiegu artroskopii lekarz widzi wnętrze barku na ekranie monitora. Nie ma przy tym konieczności wykonywania dużego nacięcia i całkowitego otwierania stawu jak to się odbywa w przypadku inwazyjnych metod operacyjnych wykonywanych na otwarto.
Artroskopia stawu barkowego - korzyści dla pacjenta
Dzięki małej inwazyjności artroskopii dolegliwości bólowe po zabiegu są łagodniejsze, ryzyko powikłań związanych z infekcją i gojeniem się rany jest mniejsze, a pacjent może szybciej opuścić szpital i rozpocząć rehabilitację usprawniającą.
Artroskopia barku prywatnie
Kasia z recepcji
W naszym centrum przyjmują ortopedzi wykonujący artroskopię barku w Krakowie zarówno na NFZ jak i prywatnie. Umów wizytę u ortopedy i skonsultuj swój problem.
Umów wizytę u ortopedy w Krakowie
Artroskopia barku – wskazania
W ramach artroskopii można wykonać wiele procedur mających na celu zniwelowanie dolegliwości bólowych oraz przywrócenie lub podtrzymanie sprawności kończyny górnej. Poniżej przedstawiono najważniejsze wskazania do wykonania artroskopii stawu barkowego.
Zespół ciasnoty podbarkowej
Zespół ciasnoty podbarkowej polega na zwężeniu przestrzeni, w której leży ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego oraz kaletka podbarkowa. Przyczyną ciasnoty podbarkowej mogą być anomalie anatomiczne budowy stawu barkowego, zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze lub zaburzenia stabilności barku powodujące zbyt wysokie ułożenie głowy kości ramiennej. Artroskopia barku umożliwia leczenie strukturalnej postaci ciasnoty podbarkowej poprzez usunięcie patologicznych tkanek i przywrócenie właściwej przestrzeni dla ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego oraz kaletki podbarkowej.
Uszkodzenie ścięgien stożka rotatorów
Skutkiem nieleczonej ciasnoty podbarkowej jest przewlekłe drażnienie mechaniczne ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego, które może doprowadzić do jego uszkodzenia. Do tzw. stożka rotatorów wchodzą w skład także mięśnie: podgrzebieniowy, obły mniejszy i podłopatkowy. Artroskopia barku umożliwia zaopatrzenie naprawialnych uszkodzeń stożka rotatorów - gdy możliwe jest stabilne zszycie ścięgien za pomocą specjalnych kotwic.
Zapalenie kaletki podbarkowej
W przypadku braku powodzenia leczenia zachowawczego zmienioną zapalnie kaletkę podbarkową można usunąć. Zabieg ten przeprowadza się podczas artroskopii barku najczęściej łącznie z leczeniem zespołu ciasnoty podbarkowej lub naprawą uszkodzonego stożka rotatorów.
Uszkodzenia obrąbka stawu ramiennego
Wskutek upadku na bark lub zwichnięcia stawu ramiennego może dojść do uszkodzenia obrąbka znajdującego się na wydrążeniu stawowym łopatki. Pęknięcie obrąbka często wiąże się z uszkodzeniem ścięgna głowy długiej bicepsa (wtedy jest to uszkodzenie obrąbka typu SLAP). Skutkiem uszkodzenia obrąbka stawowego jest mechaniczna niestabilność stawu ramiennego. Wybrane naprawiane typy uszkodzeń obrąbka stawowego można leczyć podczas artroskopii barku. Dzięki temu możliwa jest poprawa funkcji kończyny górnej oraz zmniejszenie ryzyka kolejnych zwichnięć barku.
Zmiany pozapalne błony maziowej stawu ramiennego
Pozapalne zrosty torebki stawowej mogą nasilać dolegliwości bólowe i ograniczać zakres ruchomości w stawie ramiennym. Artroskopia barku pozwala na oczyszczenie i uwolnienie tkanek, co przyczynia się do poprawy zakresu ruchu w stawie ramiennym.
Zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowego (stawu ramiennego, stawu barkowo-obojczykowego)
Artroskopia stawu barkowego daje możliwość usunięcia patologicznych zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych powodujących ból podczas poruszania ramieniem czy unoszenia kończyny nad głowę.
Kwalifikacja do zabiegu
Zależnie od schorzenia lub urazu przed zabiegiem konieczne jest wykonanie badań USG barku, rezonansu i/lub zdjęcia RTG stawu barkowego. Podczas wizyty ortopedycznej przeprowadzane jest manualne badanie barku oraz analizowane są wyniki badań obrazowych. Kwalifikację do zabiegu artroskopii barku przeprowadza lekarz ortopeda specjalizujący się w tego typu operacjach.
Gdzie wykonać zabieg artroskopii barku?
W ULTRAMEDICA w Krakowie przyjmują lekarze ortopedzi operujący m.in. w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, Szpitalu św. Rafała oraz szpitalu powiatowym w Proszowicach.
Artroskopia barku – jak wygląda przebieg zabiegu?
Artroskopia stawu barkowego jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym. O tym, jak się przygotować do operacji z tego typu znieczuleniem, szczegółowo poinformuje Cię lekarz anestezjolog.
Do wnętrza stawu barkowego wprowadzany jest roztwór soli fizjologicznej. Lekarz ortopeda wsuwa miniaturową kamerę (artroskop) i ocenia śródoperacyjnie staw barkowy. Następnie wykonuje określone procedury operacyjne zależnie od wskazań.
Artroskopia stawu barkowego trwa około 2 godzin.
Rekonwalescencja po zabiegu
Po wybudzeniu ze znieczulenia pacjent może wstać następnego dnia po zabiegu. Na bark może być założona specjalna orteza stabilizująca ramię w odpowiednim ułożeniu. Po niektórych zabiegach konieczne jest unieruchomienie, by zszyte tkanki mogły się bezpiecznie zagoić.
Artroskopia barku - ile dni w szpitalu?
Ze względu na zastosowanie znieczulenia ogólnego pacjent pozostaje na obserwacji do 2-3 dni po zabiegu.
Rehabilitacja po artroskopii stawu barkowego
Po zabiegu pacjent powinien brać udział w rehabilitacji. Na czas ćwiczeń orteza jest ściągana. Usprawnianie prowadzone jest przez fizjoterapeutę według zaleceń ortopedy przeprowadzającego zabieg.
Wizyty kontrolne u ortopedy
W ULTRAMEDICA w Krakowie szybko umówisz wizytę kontrolną po artroskopii barku. Konsultacji udziela ten sam lekarz, który przeprowadził zabieg.
W razie potrzeby możesz umówisz dodatkową wizytę, by upewnić się czy rekonwalescencja po zabiegu przebiega prawidłowo. U wielu pacjentów mogą pojawić się wątpliwości co do tego, jak długo utrzymuje się ból po artroskopii barku. Łagodne dolegliwości bólowe są naturalnym objawem gojenia się tkanek. Natomiast w przypadku zaognienia się bólu, wystąpienia dużego obrzęku stawu i gorączki powyżej 38 stopni Celsjusza, pilnie skontaktuj się z lekarzem.